Ekoksiążeczki z serii Zu&Berry – recencja

O zaletach czytania z dziećmi od najmłodszych lat nie trzeba Was przekonywać, jednak dla pewności przypomnę. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

  • buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
  • uczy języka, rozwija słownictwo,
  • przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
  • wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
  • zaspokaja potrzeby emocjonalne,
  • uczy myślenia, koncentracji,
  • rozwija wyobraźnię,
  • i można by tak wymieniać bez końca.

Dlatego sięganie z dzieckiem po książki jest ważnym elementem wspierającym jego rozwój. Ponieważ małe dzieci mają ograniczone możliwości koncentracji to ja osobiście lubię książeczki obrazkowe, bo samodzielnie mogę dostosowywać długość opowiadania do możliwości i zainteresowania dziecka. Dziś chciałabym Wam przedsztawić książki z serii Zu&Berry. Książeczki posiadają znak Ecofriendly Book coś świadczy o użyciu w produkcji ekologicznych materiałów oraz różnych rozwiązań technologicznych aby wszystko było przyjazne naszemu środowisku. Dodatkowo książeczki dzięki opatentowanej metodzie lakierowania powierzchni drukowanych wykazują silne zdolności biobójcze i samosterylizujące. Dzięki czemu książeczki mogą być użytkowane w większych grupach (przedszkolach czy żłobkach ) bez konieczności częstego dezynfekowania. Szukajcie znaczka 100% safe Biocidal coating.

W serii Zu&Berry do tej pory ukazały się cztery tytuły z przesuwaną opaską, dedykowane są dzieciom od 15 miesiąca życia.

Spacer po wsi to książeczka w której razem z sympatyczną kurką obserwujemy jak wygląda życie na wsi. Dzięki przesuwanej opasce po całej książce w formie harmonijki możemy podróżować z naszą kurką w zakamarki gospodarstwa. Spotkamy tam różne zwierzęta, jak również traktor czy studnię. Dla malucha to wyprawa w nieznane gdzie pozna całe obejście i zajrzy do wnętrza kurnika czy stajni. Dzięki temu, że mamy przesuwaną opaskę dziecko może śledzić gdzie nasza podróżuje co pomaga rozwijać wzrok i skupienie uwagi. Gdy oddany stery dziecku i samo będzie poruszać kurką po książeczce czy też w górę i w dół będzie to rozwijało zdolności motoryczne dziecka.

Pszczółka zabierze nas w podróż po łące w książeczce „Łąka dniem i nocą„. Z 2 stron harmonijki możemy podróżować zarówno dniem jaki i nocą. Spotkamy tu różne zwierzęta, oczywiście opowiadając dziecku możemy naśladować ich dźwięki. Możemy zwrócić uwagę dziecka na różnorodne kwiaty, drzewa czy grzyby. Jest to też miejsce gdzie możemy pobawić się z dzieckiem w zgadywanki np. znajdź kwiatek w kolorze czerwonym. Po nocnej stronie spotkamy oczywiście zwierzęta aktywne nocą, dzięki czemu możemy oswoić dziecko które obawia się ciemności, że są takie zwierzęta dla których to najlepsza pora.

Samochodzik zaprosi nas na „Spacer po mieście” zarówno dniem jak i pod osłoną nocy. Książka jest okazją do pokazania, że choć większość smacznie śpi to są takie zawody, które czuwają i niosą pomoc gdy zajdzie taka potrzeba. Może też być świetną okazją aby opowiedzieć o tym jak bezpiecznie przejść przez ulicę, podróżować autobusem czy jak pracuje się na budowie czy bawi na placu zabaw. Możliwości jest dużo ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia 🙂

„Idziemy na zakupu” ostatnio z serii Zu&Berry zabiera nas na wyprawę do sklepu. Po sklepie oczywiście poruszamy się wózkiem sklepowym i spotkamy tu dzieci co chcą coś pokazać mamie a w sumie pewnie to kupić. Zobaczymy jak dziecko może pomagać mamie czy tacie na zakupach np. wykładając na taśmę albo rozsypując mąkę 😉 Opowieściom w tej książce nie będzie końca bo możemy opowiadać o owocach, warzywach, zabawkach czy innych produktach na sklepowych półkach. Możemy też wykorzystać książkę czy opowiedzieć o emocjach malujących się na twarzach osób robiących zakupy czy o niepełnosprawności.

Muszę przyznać, że etap takich książeczek już nieco za nami, mój najmłodszy ma obecnie 3 latka, to seria Zu&Berry do Muduko przypadła mu do gustu. Myślę że to za sprawą przesuwanych opasek, bo można nimi się poruszać po całej książce i do góry i na dół. Ciekawe rozwiązanie dzięki czemu dziecko jest aktywnym uczestnikiem opowiadania. Jeśli nasza wyobraźnia jak korzystać z książeczek obrazkowych jest ograniczona na stronie wydawnictwa Muduko znajdziemy mnóstwo inspiracji jak wykorzystać daną książkę. Myślę że jest to seria która rośnie razem z dzieckiem. Początkowo to rodzic opowiada o obrazkach, z czasem może zadawać zagadki gdzie dziecko ma coś wskazać czy nazwać. A jak już maluch zacznie mówić to może samodzielnie opowiadać po widzi czy nawet wymyślać całe historyjki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *